#1 Kurs dla początkujących 'włóczki, szydełka, etykiety'

Witajcie w pierwszej lekcji kursu 'szydełkowanie dla początkujących' dzisiejszym tematem są włóczki szydełka i etykiety.

Szydełkowania zawsze zaczyna się tak samo- zakup włóczki i szydełka i tu pojawia się trudne pytanie co wybrać na początek?  albo na przykład kupujemy włóczkę,ale jakie dobrać do niej szydełko? Na te pytania postaram się dziś opowiedzieć , a także opowiem Wam trochę o włóczkach, szydełkach i etykietach.


Włóczka

Co to jest włóczka?
Włóczka - przędza wytwarzana z włókien naturalnych lub otrzymywanych sztucznie. Włóczki sprzedawane są w motkach po 25, 50 lub 100 g. Wydajność/grubość włóczki podaje się najczęściej w metrach na 100 lub 50 g . Takie informacje znajdziemy na Wikipedii  i w zasadzie są to najważniejsze fakty, taka wiedza w pigułce , ale ja chcę rozwinąć ten temat , bo jest o czym opowiadać :)

Włóczki możemy podzielić na kilka różnych grup , dziś chce Wam pokazać dwie [według mnie najważniejsze] grupy/podziały .


Pierwszy podział ze względu na grubość w filmik pokazałam Wam dwie skrajne grubości włóczki czyli ulta cienką i mega grubą, a wyobraźcie sobie że pomiędzy tymi dwoma skrajnymi grubościami jest jeszcze cała gama innych grubość, więc naprawdę jest w czym wybierać. Można by zapytać , ale po co aż tyle? Po to aby idealnie dopasować grubość do swojej robótki, dzięki tak ogromnemu wyborowi włóczek możemy wykonać każdy projekt. Grubość włoczki możemy oszacować bez jej oglądania , do tego wystarczy nam etykieta ,a konkretnie waga [zazwyczaj to 50 lub 100 g] oraz ilość metrów nitki w danym motku. Im większa ilość metrów w danym motku tym cieńsza włóczka, więcej o tym w filmiku.


Drugi podział ze względu na skład 
i tu wyróżniamy 3 podstawowe grupy


#1 NATURALNE [takie które w składzie mają 100% włókien pochodzenia naturalnego]



  • Zacznę od najbardziej popularnej czyli wełny , wyróżniamy wełnę owczą, kozią, z alpak oraz z królików , jest to przędza idealna na zimowe wyroby takie jak czapki , swetry czy koce. Wełna ogrzeje nas w zimowe wieczory , a jeżeli dobrze  dobierzemy rodzaj na pewno nie będzie nas gryzła ;)
Uwaga: Włóczka często nazywana jest wełną wiecie to tak jak z adidasami ,niektórzy wszystkie buty sportowe nazywają adidasami i tak jest też z wełną. Co prawda włóczka może być wełniana , ale włóczka to nie to samo wełna.Wełna jest przędzą pochodzenia naturalnego [zwierzęcego] ,a włóczka to tylko przędza! możne być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, ale bez poznania składu tego nie wiemy. Pamiętajcie o tym!

  • Bawełna, bambus, len  są to włóczki typowo letnie, zazwyczaj cienkie , gładkie i przyjemne w dotyku idealni nadają się na topy, cienkie kocyki , oraz zabawki[w szczególności bawełna

#2 SYNTETYCZNE [takie które w 100% posiadają włókna sztuczne]

  • akryl chyba najpopularniejszy , często wykorzystywany ze względu na niską ceną , ma tyle samo przeciwników co zwolenników .Jego niewątpliwą zaletą jest to ,że nie uczula, ale jak dla mnie tu kończą się jego zalety, akryl nie przepuszcza wilgoci ,bardzo szybko się mechaci, nitka jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku,a  przede wszystkim często skrzypi na szydełku, jeśli nie lubicie dźwięku piłowanego styropianu czy paznokci na tablicy to nie polecam ;)
  • polieter bardzo często występuje w składzie włóczek fantazyjnych , więcej dowiesz się z filmiku.
#3 MIESZANKI [takie które posiadają włókna naturalne i sztuczne,w różnych proporcjach ]

Mieszanki włókien naturalnych i sztucznych ,mieszanki powstają po to aby nadać włóczką nowych właściwości , chyba najczęściej spotykaną jest mieszaka akrylu z bawełna , choć tak naprawdę tyle mieszanek ile dostępnych przędzy w mieszane w różnych proporcjach i ilościach, czasem w jednej włóczce można spotkać 5 różnych włókien.


Jak widzicie wybór jest ogromny , a wszystko po to aby można było idealnie dobrać włóczkę do projektu który chcemy wykonać.


Szydełko

Co to jest?
Szydełko- narzędzie zakończone haczykiem, służące do ręcznego wyrobu dzianiny poprzez przeciąganie nici przez pętelki , tak po prostu! Wikipedia wie najlepiej ;)

Tak jak przy włóczkach opiszę Wam dwa podziały szydełek 


Pierwszy podział ze względu na materiał z którego jest wykonane 
szydełko może być wykonane z metalu, stali, plastiku ,drewna lub bambusa 
powiem szczerze, ze w ogóle nie widzę różnicy w użytkowaniu pomiędzy tymi tworzywami, każdym pracuje się dobrze[pod warunkiem ,że szydełko jest dobrze wykonane]. Szydełka mogą być też z rączką lub bez , tu już kwestia indywidualna , najlepiej kupić oba rodzaje i sprawdzić którym lepiej się pracuję. 


Drugi podział ze względu na grubość tu wybór jest równie ogromy jak przy grubościach włóczek, dostępne grubości od 0,50 mm czyli bardzo cienkie używane do kordonka] po 25 mm to już mega grube [używane do robienia pledów z wełny czesankowej ],dlaczego jest taki ogromny wybór? Po to aby szydełko odpowiednio dobrać do włóczki , także ile włóczek tyle szydełek , wszystko po to aby idealnie je ze sobą połączyć . 


Mam nadzieję ,że już wiecie ,że najważniejszym jest odpowiednio dobrać szydełko do włóczki, ale jak to odpowiednio zrobić? O tym już powie nam etykieta!


Etykiety

Etykieta to kompendium wiedzy o włóczce , po za informacjami o tym jak dbać o włóczkę znajdziecie na niej takie informacje jak:


  • Rozmiar szydełka i/lub drutów. Optymalny rozmiar szydełka które należy użyć do danej włóczki , dlaczego optymalny? Na początku przygody z szydełkowaniem na pewno warto korzystać z tej informacji, jednak gdy już lepiej poznacie możliwości danej włóczki i wiecie jaki efekt chcecie w uzyskać w robótce wtedy można samemu dobrać szydełko do włóczki.
  • próbka 10/10 cm jest to informacja ile rzędów i słupków mieści się w kwadracie o boku 10 cm
  • waga motka podawana w gramach najczęściej występuje w wadze 50 lub 100 g
  • długość nitki w motku podawana w metrach i jardach
  • skład 


Wiecie już jak dobrać szydełko do włóczki [korzystając z informacji na etykiecie]

Teraz odpowiem na pytanie co wybrać na początek do nauki szydełkowania. Najlepszym szydełkiem dla osób początkujących jest rozmiar 3 lub 4 mm , jest to dość duże szydełko, łatwo się nim pracuje, ponadto szybko widać efekty co nas motywuje do dalszej pracy.Jeżeli chodzi o włóczkę poleciłabym akryl , wiem wiem co pisałam wcześniej ,ale akryl to idealna włóczka do nauki jest tania, możną ją często pruć ,no przede wszystkim nie jest szkoda jej marnować. Warto też zaopatrzyć się  w włóczki bawełniane ,choć jest to włóczka cienka , ale używając proponowanego szydełka, można stworzyć na przykład piękny ażurowy koc, włóczki wełniane proponowałabym zostawić na na dalszy etap nauki, wełnę bardzo trudno się pruję , jest dość droga, do tego pochodzenia zwierzęcego,  dlatego lepiej jej nie marnować ;)

Mam nadzieję ,że już wiecie jak i co wybrać na początek :)



To mój pierwszy filmik ,każde bądźcie wyrozumiali :)
musiałam go trochę skrócić bo w zamyślę miał być krótki i na temat ,a rozgadałam się na pół godziny ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Szydełko dla każdego , Blogger